Strach
05.03.2011 00:00:00
Všetci prežívajú strach. Kedy ho prežívame?
Každý človek prežíva strach, je súčasťou nášho každodenného života.
Strach je reakcia na nebezpečenstvo, ak by sme ho necítili, nevedeli by sme sa pred nebezpečenstvom chrániť. Ale dnes človek málokedy prežíva strach v situácií, kedy mu ide o život. Strach skôr vyvoláva nejaká zlá skúsenosť alebo trauma (www.psychologytoday.com, 12.11.2010). I keď si niekedy uvedomujeme, že náš strach je neopodstatnený, ťažko ho potláčame, keď sme v podobnej situácií, akú sme už zažili a nedopadla pre nás dobre alebo sme v nej mali negatívne pocity.
Príčinou väčšiny narušených emócií, ako napríklad nadmernej úzkosti, strachu a rôznych obáv, sú podľa racionálno-emočnej teórie iracionálne presvedčenia (Kordačová, 2005).
Človek v sebe potláča väčšinu myšlienok na strach, bojí sa skôr, iracionálne, vecí, ktoré ho neohrozujú na živote alebo zdraví. Keď nastúpime do auta, nepovieme si, že čo ak havarujeme, ale keď ideme na skúšku máme strach, že ju neurobíme alebo veľa ľudí sa bojí pavúkov, či už sú alebo nie sú jedovatí, vystupovať pred masou ľudí a pod. V bežnom živote máme tendenciu báť sa spoločenských dôsledkov viac ako o život či zdravie.
Z čoho máme strach ovplyvňujú aj médiá. Napríklad bolo obdobie, keď bola v popredí téma antraxu a smrť pár ľudí následkom antraxu v roku 2001 bola viac medializovaná ako riziká chrípky, ktorá zabila desiatky tisíc ľudí (Chapman in Lovett, 2003).
Ak sa pozrieme na strach objektívne, zistíme, že môže mať dvojaký účinok: buď nás prinúti k aktivite alebo nás ochromí. Strach je vždy varovaním pred nebezpečenstvom, ale taktiež výzvou, impulzom, aby sme ho prekonali. Zvládnutím strachu urobíme krok v pred v dozrievaní. Ak sa však strachu vyhýbame brzdí nás to, ostávame deťmi, v oblasti, kde sme ho neprekonali (Riemann, 2010).
Existuje nespočetné množstvo techník na zvládnutie strachu. Mnoho ľudí má svoj spôsob, ako sa s ním vyrovnať. Rôzne kultúry a náboženstvá ponúkajú spôsoby, ako strach prekonať alebo potlačiť. Môžu to byť rôzne dychové cvičenia, priame vystavenie sa nášmu strachu, podpora od niekoho komu veríme atd.
Požitá literatúra:
I. Kordačová, Jana. Miesto iracionálnych presvedčení v prežívaní strachu. Československá psychologie, 2005, 49, 1, 65-73. 15.11.2010. http://cspsych.psu.cas.cz./result.php
II. Lovett, Richard. Our irrational fear. Psychology today. 2003. 12.11.2010. http://www.psychologytoday.com/articles/200307/our-irrational-fear
III. Riemann, Fritz. Základní formy strachu: Typy lidské osobnosti, jejich vznik, charakteristiky a formy vztahů. Vyd. 3. Praha: Portál, 2010. 200 s. ISBN 978-80-7367700-8
IV. 12.11.2010. http://www.psychologytoday.com/basics/fear
Komentáre